fbpx
בריכת נוי לשכשוך ושחיה

בריכות נוי היכולות לשמש גם לשכשוך ושחיה

חלופה לבריכת שחיה רגילה

כמה מילים על הלהיט של קיץ הקורונה עם הסגר והבידוד החברתי – בריכות השחיה.
בעקבות משבר הקורונה יצאנו לפחות חופשות ולא השתכשכנו כמו בעבר בבריכות בבתי המלון. הרבה אנשים החלו בעקבות כך לבנות בריכות שחיה בחצרותיהם.
בריכת שחיה בנויה היא עסק יקר, נדרש להקדיש איזור מיוחד בחצר לטובת העניין ולא לכולם יש את השטח והתקציב לבנייתה. רבים וטובים בוחרים באופציה זולה יותר של בריכות פיברגלס או גומי, שגם להן נדרשת הכנה מתאימה ותחזוקה רבה.
חלופה מעניינת לבריכת שחיה רגילה יכולה להוות בריכת נוי, שבחלקה תשמש גם לשכשוך או אפילו לשחיה. נשמע קשה לביצוע? אז זהו, שזה לא בשמיים.

מה חשוב בהקמת בריכת נוי לשחיה?

כדי שפרויקט כזה יצליח (ובעצם כל פרויקט) צריך קודם כל תכנון מתאים. החלק החשוב ביותר הוא החלק הבטיחותי. כדי שנוכל להיכנס למים באופן בטוח יש להתקין בבריכה משאבה שעובדת חיצונית לבריכה או משאבה במתח נמוך שאינה מסכנת את הרוחצים.

בנוסף לסוג המשאבה המתאים, מערכת הזנת החשמל צריכה להיות עם הגנת ממסר פחת, ובכך תהיה לנו הגנה כפולה מפני סכנת התחשמלות. לאחר שווידאנו כי המשאבה תהיה בטוחה לרוחצים, ניתן להוסיף שיקולים נוספים לבחירה ולבחור משאבה מתאימה לחוויה שנרצה לקבל – מפלים, זרימות בנחלים או אגם מים קטן.

יש חשיבות גדולה גם להכנת התשתית. בריכת נוי גדולה דורשת טיפול נכון במים. יש לבחור במשאבה מתאימה לכמות המים ופילטרים שדרכם המים עוברים בזרימה שוטפת. כל זאת, כדי שהמים לא יעמדו ויהוו סיכון בריאותי, ויקבלו תמיד טיפול מתאים המונע הצטברות ירקת, בקטריות וחיידקים. בנוסף מים זורמים כל העת ימנעו התפתחות של מזיקים אחרים כגון זחלי יתושים. יש לוודא שהצנרת עוברת באופן תקין, ללא הפרעות לזרימת המים, שלאחר מכן יקשו על שמירת ניקיון המים ואיכותם. כך תתאפשר תחזוקה שוטפת הכוללת החלפת צנרת במידת הצורך.

מומלץ להשתמש ביריעה מתאימה כדי להבטיח מניעת נזילות, ואפשר גם להוסיף מצע מיוחד נגד הצטברות בקטריות. אפשר לבנות מפלסים בבריכה, מקום ישיבה עם מדף רדוד לשכשוך רגליים, ועומק רב יותר לשחיה.

תכנון מדפים בדפנות או איים במרכז הבריכה יאפשרו שילוב של צמחי מים שונים בהתאם לנוף הבריכה. צמחי מים יכולים גם לסייע בניקיון הבריכה, כפי שנעשה בבריכות אקולוגיות. בתכנון מתאים אפשר לשלב את צמחי המים בחלקי הבריכה הנכונים כדי לבצע סינון של המים באופן טבעי (בנוסף לפילטר החיצוני).

לבסוף יש לקחת בחשבון את האיזון הביולוגי בבריכה ועל כן יש לתת לבריכה זמן להתאזן לאחר הקמתה, ורק לאחר מכן להוסיף דגים ובני אדם שירחצו בבריכה.

חשוב לא פחות, לבחור באיש מקצוע מעולה שמכיר את הנושא ויכול לוודא שהקמת הבריכה נעשית בצורה מיטבית ונכונה, כזו שתאפשר הקמה נכונה, תחזוקה קלה ושמירה על בריכה יפה, נקיה ובריאה למתרחצים לאורך זמן.

לייעוץ, תכנון והקמה של בריכות נוי ליופי, שכשוך או גם שחיה התקשרו 050-2242492 ואשמח לעזור!

בריכת נוי לשחיה – מקרה שהיה באמת

אספר לכם על מקרה אמיתי שקרה לי לפני מספר שנים הקשור לבריכת נוי לשחייה, המדגים את חשיבות התכנון והביצוע של בריכות נוי בכלל ובריכות לשכשוך או שחיה בפרט. מדובר בפרויקט של בריכת נוי גדולה במידות 6 על 11 מטר ובעומק 1 מטר שלקוחות רצו להקים בחצר ביתם.

בתחילת הדרך הלקוחות פנו אלי ואל גנן נוסף לקבלת הצעת מחיר, הגנן השני הצליח לשכנע את הלקוחות בלשונו החלקלקה וקיבל את העבודה. בפועל, הוא פנה אלי לעזרה כבר מהשלבים הראשונים של ההקמה ואני סייעתי לו בעצות ובשטח, בשלבי פריסת היריעה. הגנן סיים את העבודה ונסע לחופשה בחו"ל. לאחר כשבועיים הגיעו אלי הלקוחות בצירוף תמונת הבריכה וביקשו את עזרתי. לדבריהם קיבלו "סיר מרק" ענקי ומסריח (30 מ"ק) במרכז החצר, והם מבקשים להפוך אותו לבריכה עליה חלמו, או שיאלצו להביא משאית גדולה וימלאו את הבריכה שחפרו מחדש באדמה לטובת גינה רגילה.

בביקור במקום גיליתי שהמשאבות והפילטרים אפילו לא הותקנו, הבריכה הייתה מלאה במים עומדים ואכן מסריחים (ומסוכנים לבריאות). כשניסיתי להעביר צנרת ולהתקין את המשאבות הבנתי שגם הצנרת לא בוצעה כנדרש. הגנן התקין צנרת PVC קשיחה עם זוויות חדות ולא צינור שרשורי גמיש שמאפשר השחלה של הצנרת (כנראה מטעמי חיסכון). נאלצתי לבצע מעקף על מנת להגיע מהבריכה אל חדר המכונות ששם הותקן בסופו של דבר הפילטר.

בתהליך השיקום הבריכה רוקנה ממימיה ונוקתה באופן יסודי, בקרקעית הבריכה פוזר מצע בקטריאלי הסופח בקטריות ומונע הצטברות ירקת, והוכנו איים שבהם נשתלו נימפאות במצע תלת שכבתי.

לאחר כחודש מהשיקום הבריכה הגיעה סוף סוף לאיזון, והוכנסו אליה דגים שמאז מתרבים ושוחים יחד עם הלקוחות במים של אחת מבריכות הנוי היפות ביותר שהקמתי.

לייעוץ תכנון והקמה של בריכת נוי יפהפייה בחצר שתוכל לשמש אתכם גם לשכשוך או רחצה, התקשרו עכשיו 050-2242492 ואשמח לעזור!

השאירו תגובה