fbpx
חמניה פורחת

גינה מצננת ומותאמת לימות הקיץ החמים

בארצנו חילופי העונות הם קיצוניים. האביב הוא קצר מאוד והפכפך, ואנו עוברים במעבר חד מימי חורף קרים וגשומים לימים חמים באופן קיצוני. פתאום כל כך חם לנו שאנחנו בורחים חזרה הביתה ולמקומות מוצלים. לגוף לוקח מספר ימים להתרגל לשגרת החום ולהתמודד עם שינויי האקלים, וכך גם לצמחים.
שינויי מזג האוויר הקיצוניים האלה משגעים את הצמחים. הימים החמים מעוררים את הצמחים להתעורר, ללבלב ולצמוח והימים הקרים עוצרים זאת. בעצי הפרי המקדימים בעונתם, מתחילה הפריחה והחנטה, כאשר גשם, ברד ורוחות חזקות באותם ימים בהם החורף חוזר פתאום אחרי ימים חמים גורמים לנשירתם. אם ירד גשם אז נשארת לחות רבה באדמה ועל הצמחים וישנה סכנה של התפרצות וירוסים ומחלות למיניהן, לכן עלינו להיות ערניים לעניין ולהתייעץ עם איש מקצוע אם לא ברורה לנו התופעה והדרכים לטפל בה.

השקיה

בקיץ כשמזג האויר כבר התייצב על טמפרטורות גבוהות, חובה להשקות את הגינה באופן סדיר. לעצי הפרי והנוי צריך לתת השקיית עומק. השקיה בטפטפות עם ספיקה גבוהה, 8 ליטר/שעה, מספר הטפטפות תלוי בגודל העץ. זמן משך ההשקיה תלוי בגודל העץ וגם על כך כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע, שכן עודף מים יכול לפגוע בצימוח ולגרום לעץ להראות קמל. מומלץ להשקות במרווחים של כל 3-4 ימים עד שבוע בין השקיה להשקיה. לשיחים השקיה כל יומיים, לפורחים ולירקות השקיה בכל יום, ואם אין בגינה אז כדאי מאוד להתקין ראש מערכת עם מחשב השקיה ובכך נשקה את הגינה באופן מסודר וביעילות מרבית. באופן כללי המחשבה שצריכה ללוות אותנו בתכנון הגינה שלנו בבית היא איך ניתן להוריד את הטמפרטורות בקיץ החם כדי שנוכל לצאת ולהנות מהגינה גם בקיץ. נוכל באמצעות תכנון נכון ואלמנטים גנניים לחסוך באנרגיה של קירור הבית, ולהפוך את סביבותיו למקום נעים לשהייה בחוץ גם בימים החמים. בנוסף כאמור, תכנון נכון מסייע לצמחים עצמם בגינה להתמודד עם שינויי הטמפרטורה והחום הרב.

התקשרו עכשיו 050-2242492 וקבעו פגישת ייעוץ אצלכם בגינה!

עצים

חלק חשוב לצינון הבית בקיץ יש לנטיעת עצים שיתנו צל וחמצן ורצוי לעשות זאת באופן שמביא לידי ביטוי את גודל העץ בבגרותו, התנאים שהוא מייצר וזקוק להם בעצמו, אופן ההצללה וההתאמה למיקרו האקלים השורר אצלנו בגינה. בארצנו המתבגרת בעת הקמתה ניטעו הרבה עצים וכיום יש עצים המגיעים לגיל 70 ויותר, חלקם ניטעו במהירות וללא מחשבה ארוכת טווח, וחלקם לא טופלו נכון. לאחרונה נעשים מאמצים לבצע סקרי עצים ברחבי הארץ כדי למנוע מפגעים וסכנות, ורק בשנה האחרונה סומנו 280,000 עצים לכריתה! לכן עלינו לדייק בבחירת העצים המתאימים לגינה וגם לדעת איך לטפל בהם לאורך השנים. השנה כדאי למי ששומר להקדים ולטעת עצים לפני כניסת שנת השמיטה שנכנסת בראש השנה תשפ"ב. עצים כאמור מסייעים להצללה ולקירור, מומלץ למקם אותם באופן שיאפשר כיסוי מתאים והורדת טמפרטורה למשל במפנה הדרומי של הבית הסופג שמש חמה במהלך היום או באזור המשמש לישיבה בשעות הפנאי.

שיחים

שיחים גם הם יכולים לסייע לקירור הבית, למשל כאשר נוטעים אותם בסמוך לקיר כשכבה מבודדת על קירות חשופים לשמש. לבעלי המרפסות חשוב לדעת שהגינון במרפסות גם הוא תורם להורדת טמפרטורות, אצירת חמצן ויצירת פינת חמד מוצלת ונעימה למרגוע. אפשר לטעת עצים בעציצים גדולים ולמקם אותם במרפסת או לטעת עצים בצידי הבית בבתי קרקע, ולתרום בכך להצללה ולהורדת הטמפרטורה בבית.

אלמנט מים או בריכה

אלמנט מים של נחל או בריכה בגינה מעבר להיותו אלמנט עיצובי יפה, יכול לתרום גם הוא במידת מה להורדת הטמפרטורה. המים הם גורם מצנן וקירור האויר בסביבות הבית עוזר בהורדת הטמפרטורה במעלה או שתיים. למי שאין מקום בגינה אפשר גם להסתפק באלמנט מים של מזרקה קטנה במרפסת, כמובן שאז האפקט יהיה הרבה פחות משמעותי. מלבד העובדה של תרומתו האפשרית לצינון בקיץ, אלמנט מים יכול להוסיף פינת חן קסומה בגינה המושכת ומרכזת את פעילות המשפחה באזור שסביבה וכן מקור מים לשתיה לבעלי החיים שבחצר ולאורחים רצויים כגון ציפורים שונות. בריכת נוי טובה שנבנית באופן נכון ובמיקום מתאים תהיה מוצלחת ותשרוד שנים רבות. לצורך כך רצוי לתכנן את גודל הבריכה, מיקומה ועיצובה בשיתוף איש מקצוע. העיצוב כולל בתוכו זוויות ושיפוע זרימת המים, הפרשי גבהים בין בריכה למפל או נחל מתוכננים ועוד.

בריכת נוי לשכשוך ושחיה

גינת ירק

מי שמגדלים ירקות ופירות בעצמם בגינה, דבר שהוא כשלעצמו מבורך, צריכים לשים לב לשינויי האקלים הללו. קשה להצליח בגידול ירקות בתנאי מזג האויר החם של הארץ ויש לחפש מקומות מוצלים כגון תחת עצים, מפנה צפוני של הבית וכו', או ליצור הצללה בעזרת רשת צל. את הרשת מתקינים על קונסטרוקציה שנבנית מעל ערוגת הירקות או תלויה בין עצים. על קונסטרוקציה כזו ניתן לתלות גם רשת נגד חרקים וכך להימנע מריסוסים מיותרים. ניתן וכדאי לבנות בחצר חממה בה ניתן לגדל ירקות כל השנה. גם מרפסת מקורה הינה מקום מצוין לגידול ירקות ותבלינים. לאחרונה מתפתחת מגמה של גידולים הידרופוניים, על בסיס מים. אם יש בבית מרפסת מוצלת חלקית אזי הידרופוניקה היא שיטה מעולה לגידול ירקות ובפרט ירקות עלים. הגידול המתבצע על בסיס מים מאפשר תנועה של הצמחים בתוכם בעזרת משאבה, וכך מוזרם חמצן לבית השורשים דבר המשפר את הצמיחה. בשיטה זו יתרונות רבים מעבר למהירות בה גדלים הירקות. לרוב, ירקות הגדלים במערכת הידרופונית נקיים יותר ממזיקים ומחלות בגלל הניתוק מהאדמה, וגם אם יש כאלה ניתן לטפל בהם בקלות וביעילות רבה, כמו למשל טיפול בסניטציה של הרחקת המפגע מהמקום. החוויה המשפחתית של גידול ירקות היא מדהימה, החל משתילה, טיפוח וקטיף משותף ועל כן אני ממליץ עליה בחום. ניתן לרכוש מערכות מוכנות לגידול הידרופוני של ירקות או להכין באופן עצמאי. חשוב לדעת מהי מערכת נכונה שתתפקד טוב לאורך שנים ולא כגימיק עונתי. אני מזמין אתכם ואתכן להתייעץ איתי ואשמח לעזור לכם בהקמת מערכת כזו שתוכלו לגדל בה ירקות ותבלינים ולהנות מן התוצרים.

קירות ירוקים

עוד מגמה המתפתחת בשנים האחרונות בבניה הינה של קירות ירוקים. זהו אלמנט גנני מדהים המוסיף מיוחדות לכל מבנה – בית או משרד, מסייע בהורדת הטמפרטורה של המבנה בקיץ ומשפר את משטר החמצן באוויר. מעבר לכך מדובר באלמנט עיצובי רענן ויפהפה. כמו בכל טרנד, ישנם הרבה משווקי מערכות וכך גם בתחום של קירות ירוקים. לא כל המערכות שיש בשוק הן מערכות איכותיות. מערכות להקמת קירות ירוקים דורשות התקנה ותחזוקה מקצועיים כדי לקבל קירות ירוקים יפים ומטופחים לאורך שנים.

גג שטוח

למי שיש גג שטוח בבית, גם אותו ניתן לנצל לגינון וליצירת שכבה מבודדת מפני החום לצינון הבית בקיץ. כמובן שאז יש לקחת בחשבון את החשיפה הגבוהה של הצמחים לשמש (אלא אם מכסים אותם ברשת צל או משהו דומה) וכן חשוב לדאוג לבודד היטב את הגג מנזילות והיקוות מים שיכולים לחדור לתוך הבית.

התקשרו עכשיו 050-2242492 וקבעו פגישת ייעוץ אצלכם בגינה!

אשמח לעזור בתכנון גינה נעימה לשהייה גם בימות הקיץ ובשעות החום וכן בפתרונות להצללה וקירור של הבית באמצעות הגינה, וכן בנושאים של השקיה נכונה, ניטור וטיפול נכון במזיקים ומחלות.
מוזמנים ומוזמנות ליצור עמי קשר בטלפון 050-2242492 בכל עת.

השאירו תגובה