fbpx
בריכת נוי אבנים וחלוקים

בטיחות בבריכות נוי

בריכת נוי בחצר זה אחד הדברים היפים והמהנים שיכולים להיות. מים זורמים ומפכפכים משרים אוירה נעימה ורוגע. בריכת נוי תורמת להורדת הטמפרטורה באוויר, והמים מהווים מקור משיכה לבעלי חיים כמו ציפורים. בנוסף, כל המשפחה יכולה ליהנות מישיבה בחצר סביב אלמנט המים. בריכות נוי יכולות לשמש גם כבריכות שכשוך או רחצה מהן נהנה במהלך הקיץ. נושא חשוב הוא הגנה על בריכת הנוי מפני מפגעים ונזקים. נרצה להגן גם על בני ביתנו והמבקרים בחצר שלנו מפני פגיעה הקשורה בבריכה. נושא הבטיחות הוא מן החשובים בהקמת בריכת נוי, אם לא החשוב ביותר. הדבר האחרון שנרצה הוא בריכה שמסכנת אותנו או את ילדינו. במאמר זה נסקור כיצד ניתן לבנות בריכת נוי יפיפייה וגם בטוחה.

מערכת החשמל

הבטיחות בבריכות הנוי מחולקת למספר גורמים. הראשון במעלה הוא נושא החשמל. מערכת החשמל חייבת להיות מוגנת ובטוחה. החשמל לבריכה חייב להיות מוזן מנקודת חשמל המחוברת ישירות ללוח החשמלי, עם מפסק ממ"ט משלה. כך חס וחלילה אם יש איזושהי תקלה או קצר באחד מאביזרי הבריכה, החשמל ינותק ולא יהיה חשמל במים.

ארון חשמל עם ממ"ט להגנה על בריכת הנוי מפני התחשמלות
ארון ולוח חשמל עם ממ"ט

לקבלת ייעוץ בנושא בריכות נוי, הגנה על בריכת הנוי ושמירה על הבטיחות התקשרו עכשיו: 050-2242492 אילן

במקרים מסוימים של בריכות שכשוך, בבתי ספר או מקומות ציבוריים נעדיף להשתמש במשאבות הפועלות במתח נמוך. פתרון נוסף הוא משאבות חיצוניות שאינן טבולות ישירות במים. משאבות אלו ממוקמות בבור בצד ומקבלות את המים אליהן דרך צינור, כך שתימנע לחלוטין סכנת ההתחשמלות במים. בבריכות פרטיות לרוב פחות משקיעים בציוד כזה כי הוא יקר יותר. עדיין, גם בבריכה שלנו אנחנו חייבים לדאוג להגנה מהתחשמלות על ידי נקודה חשמלית נפרדת לציוד הבריכה.

ארון חשמל לגינה
ארון חשמל לגינה

בטיחות פיזית

הנושא השני החשוב להגנה על בריכת הנוי הוא נושא הבטיחות הפיזית. עלינו למנוע נפילה לתוך הבריכה. ישנם מצבים שילדים משחקים בחצר, ילדים שלנו או של שכנים וחברים. ילדים שמשחקים ורצים לא תמיד שמים לב לסביבתם. הם עלולים ליפול לבריכת הנוי, בפרט כאשר מדובר בבריכה הממוקמת בגובה הקרקע. אפשר להקים בריכה כזו בחצר, אך אז יש צורך להגן עליה באמצעות מגן פיזי. רשת ברזל להגנה תוודא שגם אם ילד נופל פנימה הוא לא ישקע במים. רשת ברזל יכולה להיות לא אסתטית. לכן פתרון אחר אפשרי, הוא הקמת דפנות גבוהות לבריכה. במקרה כזה ילד שרץ בחצר יתקל בדופן שתעצור אותו, תגביל את כניסתו למים ואף תמנע נפילה.

בניית דופן מאבנים לבריכה לעיצוב וגם להגנה על בריכת הנוי מפני נפילה
בניית דופן מאבנים לבריכה
בריכת נוי עם דופן מוגבהת מאבנים
בריכה עם דופן מוגבהת מאבנים

כשמקימים דופן לבריכה נשתדל לא לכער אותה. הדופן לא חייבת להיות בנויה כגדר צרה. אפשר לבנות דופן רחבה יחסית, שמפרידה בין הבריכה לשטחי שאר הגן. אפשר גם להשתמש בדופן כאלמנט עיצובי. למשל על ידי אבנים וטוף שיוצרים חגורה מקיפה לבריכה, עם צמחים השתולים בתוך הרצועה. כך גם הצמחים מהווים סוג של מעצור לכניסה לבריכה מתוך שטחי המשחק והדשא.

בריכת נוי עם דופן רחבה מאבנים כולל פס טוף דקורטיבי עם צמחיה
בריכת נוי עם דופן רחבה מאבנים כולל פס טוף דקורטיבי עם צמחיה

אפשר להוסיף מחסומים פיזיים נוספים להגנה על בריכת הנוי מפני נפילה, כגון סלעים ואבנים שיוצרים אפקט עיצובי מסביב לבריכה או נחל שזורם בגינה.

שימוש באבן גדולה כמחסום גישה ואלמנט דקורטיבי
שימוש באבן גדולה כמחסום גישה ואלמנט דקורטיבי

לקביעת פגישת ייעוץ בנושא בריכות נוי כולל בטיחות, התקשרו עכשיו: 050-2242492 אילן

איכות המים

איכות המים גם היא חשובה לבטיחות. אנחנו רוצים שיהיו בבריכה מים צלולים ונקיים ללא ריחות לא נעימים. כך נוכל לראות את הצמחים במים וליהנות ממראה הדגים המשייטים בה. ריחות לא נעימים עלולים להיווצר כאשר המים בבריכה עומדים ואינם מסתחררים. בנוסף לכך במים עומדים גדל הסיכון לגידול של יתושים, בפרט יתוש הנמר האסייתי שהגיע ומתרבה בארץ ועלול להפיץ מחלות. כאשר יש נוכחות של יתושים בחצר יקשה עלינו מאוד לשהות בה וליהנות מיופייה. לכן חשוב כל כך להתקין משאבה ומסנן בכל בריכת נוי. המשאבה מפעילה תנועה מתמידה של המים והמסנן דואג לניקיונם.

כדי שהציוד יפעל בצורה אפקטיבית, חייבים להתאים את הציוד לבריכה כמו שצריך. צריך להתקין משאבה, פילטר וגם קוטל אצות המסוגלים לטפל בנפח המים הדרוש. יש לחשב את נפח המים בבריכה, את התנאים שבהם הבריכה עומדת – שמש, צל, תחת עצים, עומס לכלוך כבד, ובהתאם לכך נתאים את הציוד. כפי שהוזכר לעיל, אם אנחנו רוצים בריכת שכשוך בחצר חייבים לבחור בציוד בטיחותי במתח נמוך שלא יגרום להתחשמלות. אם נתקין את הציוד המתאים הבריכה תישמר נקיה ויפה לאורך זמן ונוכל ליהנות ממנה מאוד.

נופר בבריכת נוי
נופר ומים צלולים בבריכת נוי

הגנה מפני כניסת בעלי חיים

נושא חשוב לא פחות הוא הגנה על בריכת הנוי מפני כניסת בעלי חיים, גם חתולים אך בעיקר כלבים. לכלבים וחתולים הרבה פעמים יש קולרים עם חומרים כימיים נגד פרעושים וקרציות, חומרים אלו יכולים לפגוע באיזון בבריכה ולפגוע בדגים. החתולים יכולים לצוד את הדגים השוחים בגובה פני המים. הכלבים אוהבים להשתכשך ולהשתולל במים ויכולים בכך לגרום לבהלה ופגיעה בדגים ואף לגרום למותם. מעבר לכך שיכולה להיגרם גם פגיעה ויזואלית או פיזית של בלגן בבריכה, צמחים שבורים סלים הפוכים ועוד, וכל מה שעיצבנו והשקענו בו נהרס.

הדרך למנוע גישה של כלבים וחתולים לבריכה היא קודם כל על ידי מחסום פיזי של גדר, שתמנע מעבר מחצרות שכנות. את חיות הבית שלנו אפשר לחנך, על ידי זה שנגרש אותם כשהם מגיעים לבריכה. אפשר לעשות זאת על ידי מכשירי אולטרסאונד שמפריעים ומגרשים אותם, או באמצעות חומר ייעודי – ג'ל שדוחה חיות ובעיקר חתולים. מדובר בג'ל הורמונלי שנותן ריח של בעל חיים גדול מהג'ונגל, שמפחיד את החתולים, כגון נמר. אפשר לפזר את הג'ל סביב הבריכה בקערות קטנות או בעציצים בהם החתולים אוהבים לרבוץ.

בריכת נוי עם גדר להגנה מנפילה וכניסת בעלי חיים
בריכת נוי עם גדר להגנה מנפילה וכניסת בעלי חיים

לקבלת טיפים להגנה על בריכת הנוי ושמירה על הבטיחות התקשרו עכשיו: 050-2242492 אילן

גם את הכלבים הג'ל עשוי להפחיד ולהרחיק, אך לרוב למניעת כניסה של כלבים גדולים נצטרך להקים גדר חזקה. אם לא רוצים לכער את הבריכה עם גדר גבוהה, ניתן כאמור לשים רשת ברזל על פני הבריכה שגם תמנע נפילה פיזית של ילדים. ניתן להשתמש ברשת מגלוונת (רשת שנקראת "רשת יהודה") אותה מניחים ממש על קו המים ומחזיקים עם אבנים על הדפנות. אם מניחים את הרשת מעט מתחת לפני הבריכה וממלאים על הרשת מים כך שלא תהיה גלויה לגמרי, היא גם לא מאוד תכער את פני הבריכה וגם תייצר הפרדה פיזית מפני כניסה ונפילה לבריכה.

למידע נוסף על בריכות נוי אפשר לקרוא מאמרים באתרנו על צמחי המים בבריכת הנוי או על בריכה שהקמנו בכפר הנופש רמות. להתרשמות אפשר לראות תמונות של בריכות נוי מפרויקטים שונים שעשינו במהלך השנים.

והעיקר שתהיה לנו בגינה בריכה יפה, נקיה, נעימה ובטוחה, שנוכל ליהנות ממנה לאורך זמן.

2 תגובות

 • כהן גבריאל
  4 בספטמבר 2023 5:49 pm

  האם בריכת נוי לדגים חפורה ומדופנת ביריעת pvc בלבד,
  בגודל של 1.2 מטר על 1.9 מטר מצריכה היתר בנייה?

  • אילן נחמיה
   20 בנובמבר 2023 4:53 pm

   בגינה פרטית לא נדרש היתר בניה. ישנם דגשים של מיקום, עומק, צורה, הגנות חשמל, הגנה מפני נפילת ילדים פנימה וכו' שצריך לתת עליהם את הדעת. ניתן להתיעץ איתי בתשלום, אפשר גם בשיחת ווטסאפ בוידאו. מוזמן להתקשר אלי 050-2242492 ואשמח לעזור.

השאירו תגובה