fbpx
גינה בחורף

הגנה על הגינה מפני הקור

קר, קר, קר. כאשר קר בחוץ, וגשום או אפילו מושלג, חשוב מאוד לדעת איך כדאי לעזור לצמחים בגינה להתמודד עם הקור ועודפי המים. אחרי שהגשם הטוב נרגע והשלג היפה יורד, לאחר שהרוחות נושבות והעננים מתפנים, השמיים הופכים לבהירים והלילות לקרים, אפילו קרים מאוד. זה הזמן לטפל בגינה. במאמר זה ננסה לתאר אמצעים להגנה על הגינה מפני הקור.

יש אנשים שסובלים מהקור ויש כאלה שאוהבים אותו. אנחנו דואגים לחמם את הבית וללבוש בגדים חמים כדי להתגונן מהקור, ומתכסים בשמיכות פוך חמות. גם לחיות המחמד שלנו אנחנו דואגים למרבץ חם והגנה מהקור. כמו בני האדם, גם בגינה צריך להגן על הצמחים. אמנם חלק מעצי הגן מאוד אוהבים את הקור ומותאמים אליו, אבל לחלקם קשה עם מזג אויר קר וגשום, וצריך לעזור להם כדי לחרוף כמו שצריך.

גינה מושלגת בחורף
גינה מושלגת בחורף

העצים שאוהבים את הקור הגדול, הם בדרך כלל העצים הנשירים. אנחנו יכולים לראות את העצים הללו בחורף ללא עלים אותם הם משירים לפני החורף כדי לחסוך באנרגיה, עצים חובבי קור יכולים להיות עצים ממשפחת הוורדניים (לא בהכרח שיחי הורדים עצמם, שגם שייכים למשפחה) ובפרט עצים כמו שזיפים,דובדנים, אפרסקים, נקטרינות, וגם כמובן תפוחים ואגסים. בימים קרים כמו בשבוע שעבר והשבוע, המטעים מקבלים את מנות הקור הדרושות להם כדי להניב פירות יפים. החקלאים וגם אנחנו יכולים להיות מרוצים מכך שבזכות הקור, השנה נגיע למצב שיהיו מספיק פירות בשוק, ולא נצטרך לייבא מחו"ל. לפני הקור העצים הללו משירים את העלים ונכנסים לתרדמת חורף . הקור עוזר לפקעים של העצים להתנפח, להיפתח לאחר מכן מוקדם בקיץ, עוזר לפוריות העץ וכך מסייע ליצירת פירות טובים. כך שלמעשה גלי קור כמו שאנו חווים כעת מהווים עבורם ברכה.

למרות שהעצים הללו אוהבי קור, עדיים צריך לעזור להם להתגונן ממכות קור חזקות, ובפרט יש לסייע לעצים שניטעו רק לא מזמן, בשנה שעברה. העצים האלה נחשבים לצעירים באדמה וצריך לעזור להם. איך עוזרים לעצים נשירים? מתחילים בעיצוב השלד, גוזמים אותם עכשיו כשהם בתרדמה, באופן נכון שמאפשר לעצב אותם בצורת גביע פתוח. כך השמש תיכנס לתוך החלק הפנימי של העץ. בנוסף, כדאי מאוד גם להלבין את כל שלד הגזע של העץ, כדי להימנע מפגיעות קרינה. למרות שחורף, יש לא מעט מים בהם יש לנו קרינה חזקה והיא יכולה לגרום לכוויות ושריפות בקליפה, בפרט בתחילת האביב כשהעץ מתחיל להתעורר הקרינה שתיכנס לתוך החלק הפנימי של העץ עלולה לגרום לכוויות ולשריפות של הקליפה. לכן, לאחר הגיזום כדאי מאוד להלבין את כל גזע העץ באמצעות משחה מתאימה.

עצי פרי נשירים
עצי פרי נשירים

דגש נוסף על הגיזום של עצי פרי נשירים בתקופה הזאת, חוץ מלפתוח את העץ בצורת גביע כדי שקרני השמש יגיעו למרכז העץ, הוא לעצב את השלד עם כמה ענפים מרכזיים. לא יהיו לעץ הרבה ענפים ולא בגבהים, בהיותו עץ צעיר, ולכן נבחר ארבעה חמישה ענפים מרכזיים בגובה נוח לעבודה וקטיף, שצמחו יפה ועליהם נבסס את בניית השלד. עץ בתחילת דרכו, זה בדיוק הזמן לבצע בו את הגיזום הזה, כך שיצמח בהמשך באופן נכון ורצוי לנו וכדי שלא נצטרך להסיר אחר כך ענפים גדולים שיקחו מהעץ הרבה מזון ואנרגיה.

בעצים בוגרים יותר נסתכל על העץ מלמעלה כאילו ממעוף הציפור מכיוון השמש ונראה איזה ענפים מפריעים לנו. לרוב הענפים שצומחים בזווית פנימה לתוך מרכז העץ אותם נסיר כדי לפתוח ולאפשר מעבר קרני השמש פנימה. ענפים צעירים שלוקחים הרבה מים ("ענפי מים" בעגה המקצועית) ושצמחו בשנה האחרונה, לא יתנו פירות, אבל עלולים לקחת אנרגיה מהעץ, לכן גם אותם כדאי להסיר. את ענפי הפרי מהשנה הקודמת, שהם הענפים המעוצים יותר, נקצר, שלא יהיו ארוכים מדי, כדי שלא יסבלו מעומס פרי העלול לשבור אותם בעונה. כך נוכל לשמור על העץ ולקבל הרבה פירות שיצמחו על העץ בעונה הבאה עלינו לטובה. את עצי ההדר מומלץ גם כן לגזום כדי לפתוח את מרכז העץ לשמש, וכן כדי לצמצם לחות ובכך להקטין חשיפה למזיקים ומחלות. מצד שני, כשגוזמים את העצים, לא מומלץ לקטום את ראשם מלמעלה ולהוריד הרבה מדי ענפים מהצמרת כדי להימנע מפגיעה מיותרת של עודף קור. הענפים העליונים (חופה) מגינים על העץ מקור חזק, לכן מצד אחד נפתח את העץ לשמש אך נשאיר ענפים שיגנו עליו מהקור, ונקצר ענפים עמוסי פרי.

מידע נוסף על גיזום עצים וטיפול בהם ניתן למצוא במאמרים השונים שלנו על עצי הפרי כגון פקאן, שסק, עצי הדר ועצי זית.

למידע ויעוץ התקשרו עכשיו ואשמח לעזור: 050-2242492 אילן

עצי הדר, העצים שכולנו אוהבים ומשתמשים בפירותיהם, לא אוהבים הרבה מים. עודפי מים עלולים לגרום להם לרקבון צוואר השורש. זו מחלה ידועה בהדרים, שגורמת לעצים יפים וזקופים לקמול בבת אחת. כדי להימנע מתופעה כזאת צריך לדאוג לניקוז ואוורור הקרקע. עושים זאת בעזרת שיפועים נכונים של הקרקע על מנת להזרים את המים למקומות אחרים בגינה. אם אנחנו במצב שהקרקע באזור עצי ההדר היא בעייתית ואנחנו יודעים שבאזור העצים האלה כן עומדים מים בחורף, חשוב מאוד שלא יעמדו ממש ליד הגזע או צוואר השורש. לצורך כך ניתן לחפור קצת מסביב בלי לפגוע בשורשים, ולהחדיר פנימה חומר מנקז, כגון טוף גרוס שיכול לעזור לחלחול המים ולניקוז. לחלופין אפשר לחפור תעלה קטנה לניקוז המים לכיוון של בור קולטן מים בחלק מרוחק יותר של הגינה. בור קולטן הוא בור שחופרים במרחק של כשני מטר לפחות מהעץ ושמים בו אבנים או שברי אבנים, כדי שינקזו את המים פנימה והמים לא יקוו ויעמדו ליד גזע העץ.

עץ הדר וחיפוי קרקע טוף
עצי הדר

כדי לשפר את הניקוז ואת האחיזה של המים בקרקע וגם למנוע טמפרטורה נמוכה באזור בית השורשים – דבר שיעזור לא רק להדרים אלא לכל צמחי הגן – אפשר לפזר קומפוסט. קומפוסט אורגני הוא חומר שעצם הפעילות של המיקרואורגניזמים בתוכו מחממת את הקרקע. זהו חומר פשוט, זול ויעיל. לכן מומלץ ממש עכשיו בין הגשמים לפזר בכמות נדיבה, והגשם יעזור להצניע אותו. בנוסף אפשר טיפה לתחח את האדמה ולהצניע את הקומפוסט פנימה. כמות נדיבה של קומפוסט זה אומר לפזר בלי להתבייש ליד כל עץ חמישה עד עשרה קילו קומפוסט, הקומפוסט גם יטייב את הקרקע ויהפוך לדשן זמין לצמחים באביב. אפשר לקנות שקים של קומפוסט ולפזר סביב העצים וגזעי העצים, בערוגות הצמחים בין הצמחים השונים, ולהצניע בקרקע. בנוסף אם יש מדשאה לפזר גם עליה קומפוסט, כדי לעזור לה לא לקפוא בקרה וגם כדי שתוכל להתעורר מוקדם יותר באביב.

הפירות הטרופיים כגון אבוקדו, מנגו, ליצ'י, קרמבולה וכל מיני עצים טרופיים שניטעו בגינות בשנים האחרונות מתקשים בימות הקור. העצים האלו נהנו מהשנים האחרונות, החמות, אבל כעת קשה להם לעבור את החורף. הדרך להגן עליהם מעבר לעצות הקודמות של פיזור קומפוסט וגיזום נכון, זה לעשות להם מעין חממה. אפשר לתקוע מספר עמודים, ולהקיף את העץ ביריעת ניילון. יש הנוהגים לעטוף את גזע העץ בעיתון כדי לחמם אותו, לאסוף עלים ולערום אותם באזור בתי שורשים כדי לעזור לחמם את העץ, ולהעלות מעט את הטמפרטורות מסביבו. כל הפעולות האלה יכולות לעזור מאוד כדי למנוע פגיעות קור בעצים.

עצים טרופיים עטופים בחממת הגנה מקור

אותם אמצעים לחמם את העצים עובדים גם לערוגות ולצמחים אחרים רגישים לקור, בפרט לצמחים שמקורם בארצות טרופיות. אלו צמחים שמסתדרים טוב מאוד בחום, ורבים מאיתנו בחרו לשלב אותם בגינה כדי לתת לגינה שלנו מראה טרופי, למרות שהם במקור מאזור אחר, ולא בדיוק מתאימים לאקלים קר יותר כמו שקורה לעיתים בארץ. הצמחים האלה סובלים מאוד בחורף קר כמו עכשיו, לכן מומלץ לפזר סביבם קומפוסט ולבנות להם חממה מניילון מעליהם, כדי להגן עליהם ולמנוע קפיאה. כך יוכלו לעבור את החורף הקר בשלום. בכל מקרה בו נשרפים עלים של הצמח מהקרה מומלץ לא לגזום אותם כרגע, אלא לחכות שהחורף ייגמר. גם אם רוב הצמח נשרף, עדיף להשאיר את העלים החומים והיבשים כי הם שומרים על שארית הצמח מקיפאון ואם תסירו אותם כעת הצמח עלול לקבל כוויות קור דרך הענפונים הגזומים ולהישרף עד השורש.

לסיכום, יש מגוון אמצעים להגנה על הגינה מפני הקור. חשוב לזכור שגם הגינה צריכה טיפול מגן מקור כמו האנשים וחיות המחמד, כדי שתוכל להחזיק מעמד בחורף וללבלב ולפרוח שוב באביב. כמו תמיד, אני מזמין אתכם להתייעץ איתי לגבי טיפולים פרטניים בגינה שלכם, התקשרו אלי 050-2242492 ואשמח לעזור. והעיקר שנעבור את החורף בשלום ובבריאות!

למידע ויעוץ התקשרו עכשיו ואשמח לעזור: 050-2242492 אילן

השאירו תגובה