fbpx
חומרי הדברה

הדברת מזיקים בגן

הדברת מזיקים ומניעתם

בכתבה הקודמת תיארנו כיצד יש לטפל בעצי הנוי על מנת להימנע ממזיקים וכיצד מתבצעת הדברת מזיקים בעצי הנוי. גם בחלקי הגן האחרים יש לטפל – בשיחים, פרחים, צמחי תבלין ומדשאות. גם במקומות אלו מתקיימים בעלי חיים שונים, ביניהם גם מזיקים הפוגעים בצמחי הגן.

מתי ניתן לטפל ללא הדברת מזיקים?

חשוב לזכור, שחומרי הדברה קונבנציונליים לרוב אינם חומרים ידידותיים במיוחד, ועל כן רצוי להימנע ככל האפשר משימוש בהם. ראשית, לא לטפל מיד בחומרי הדברה בכל נגע קטן, לפעמים המזיק נעלם מעצמו. יש לעקוב ולראות אם הוא מתפשט ובאמת דורש טיפול. השלב הבא בטיפול יכול להיות במקרים מסויימים פשוט איסוף ידני של המזיקים, ניקוי הגן וסילוק גזם ופסולת שמהווים מצע להתרבות מזיקים, הנחת מלכודות ורשתות, ושימוש באמצעים כמו סונאר על-קולי לגירוש נברנים וציפורים. במידה והללו לא עוזרים, אפשר לנסות להיעזר בחומרים ביולוגיים או אורגניים ידידותיים לסביבה, ורק אם כל אלה לא מספיקים, לפנות לפתרון הסטנדרטי של הדברה. גם אז, מומלץ לזהות את המזיק במדוייק ולהשתמש במינונים מדויקים ובחומרים מתאימים לאותו מזיק, כך שההדברה לא תפגע בחלקים אחרים של הגן מאשר אלו שהתכוונו לטפל בהם. הדברת מזיקים

מתי מבצעים הדברת מזיקים?

לחומרי הדברה יש להתייחס כמו שמתייחסים לרעלים. זה אומר שיש לנקוט מספר כללים בסיסיים בשימוש על מנת להימנע מהרעלה. ריסוס של חומרי הדברה צריך להיעשות בשעות קרירות וכאשר אין רוח שתפזר את החומרים הרעילים מחוץ לשטח המטרה. בפרט לא לבצע ריסוס כאשר יש אנשים בסביבה. חומרים גרגריים יש לפזר במקומות מתאימים ולהשקות על מנת להטמיע בקרקע, חשוב לקרוא את ההוראות על האריזה ולפעול לפיהן, כך שהחומרים יבצעו את פעולתם באופן מיטבי. במידת הצורך יש להימנע מגישה של בני המשפחה לאיזור המטופל למשך מספר ימים (למשל ליידע את הילדים שלא ישחקו על הדשא בשבוע שלאחר הטיפול). כמובן שאת האריזות יש להחזיק סגורות, ולאחסן במקום מוגן הרחוק מהישג ידם של ילדים.

רוב המזיקים בגן הם חרקים בעלי דם קר – כנימות, חיפושיות, נמלים, זבובים, זחלים ומינים שונים אחרים של חרקים. עיקר פעולתם החל מתחילת עונת האביב ועד לסוף עונת הסתיו, ולרוב אינם פעילים בחודשי החורף הקרים. המזיקים השונים פועלים בצורות הגורמות נזק לצמחים, עד לגרימת מות הצמח. נזק לעלים, כמו למשל על ידי עיוות וקיפול, מפסיקים את גדילת הצמח. ציפוי בשכבת סוכרים המופרשים על ידי כנימות מהווה מצע נוח להתפתחות פטריות (פייחת) שמונעות את הפוטוסינטזה בעלים על ידי חסימת שטח הפנים עד לניוון הצמחים. כרסום בשולי העלווה ובמרכזה במדשאה ויצירת כתמים צהובים, מתבצע על ידי זחלים של חיפושיות, הפעילים מתחת לפני הקרקע ומכרסמים שורשים ושלוחות. נזקים אחרים יכולים להיות סימני אכילה, יובש או ריקבון המופיעים על הצמחים. מזיקים מסוג אחר הם עכברים, חולדות ושאר מכרסמים, שעלולים לפגוע בשורשי הצמחים.

שיטות הדברת מזיקים

שיטות הטיפול השונות במזיקים באמצעות חומרי הדברה סינטטיים או אורגניים הן באמצעות ריסוס, הפוגע במזיקים על גבי עלוות הצמחים, פיזור של חומר מגורען והצנעתו בקרקע על ידי השקייה, מריחה על הענפים והגזעים של חומרים מונעים ומטפלים במזיקים, והגמעה דרך מערכת השורשים. חומרי הדברת מזיקים

שיטות ביולוגיות ואורגניות לטיפול במזיקים כוללות בין השאר פיזור ושתילת צמחים דוחי חרקים בגינה, או ריסוס מיצוי מצמחים דוחי חרקים על גבי עלי הצמחים הנגועים. הצמחים דוחי החרקים הם צמחים מקבוצת הצמחים הארומטיים שמדיפים ריח חזק, צמחי מרפא שמנדפים שמנים אתריים מן העלים שלהם על מנת להרחיק חרקים מעצמם ויכולים להרחיק אותם גם מסביבתם הקרובה. דרכים אחרות יכולות להיות יצירת הפרדה פיזית, כגון שימוש ברשתות להגבהת פירות וירקות מהקרקע ולהגנתם מפני פגיעת ציפורים. לכידה והרחקה של מכרסמים או איסוף ידני של חרקים (במידה ומדובר בכמות מוגבלת), יכולים להקטין את הנזק ואף למנוע אותו לחלוטין. ניקוי עלים ופסולת מערוגות הגן יכול להקטין את המפגעים באמצעות מניעת הצטברות מצע להתרבות חרקים מזיקים. שיטה ביולוגית המוכרת מאוד בחקלאות היא שימוש בסוגי חרקים אחרים המהווים אויב טבעי של החרק המזיק (חיפושיות משה רבנו לטיפול בכנימות, למשל).

הדברת מזיקים וזיהוי המזיקים

חשוב להתייעץ עם מומחים בעת גילוי המזיק, על מנת לזהות את המזיק, החומר המתאים לטיפול בו, הריכוז או המינון הדרוש ואופן הטיפול. אפשר ורצוי להביא דוגמה של עלה או ענף נגוע, לצלם או לתאר את המזיק או הנגע אותו ראיתם בגינה. כדי לזהות מפגעים בגן, מומלץ לצאת לגינה לפחות אחת לשבוע ולבדוק אם יש בה אחד או יותר מהסימנים המוזכרים לעיל. אצלנו באילן הכל לחקלאי ולגן זיהוי המזיקים והייעוץ ניתנים בחינם, כשירות ללקוחותינו.

אצלנו באילן הכל לחקלאי ולגן תקבלו ייעוץ מפורט ותוכלו למצוא הן את החומרים והן את האביזרים הנלווים להדברת המזיקים בגן. בנוסף, קיימים טיפולים מונעים שיישום נכון שלהם יכול לסייע במניעת מזיקים ומפגעים, אותם יש לבצע לפני הופעת הנגע על מנת למנוע את פגיעתו. אנו נעזור לכם בבחירה של סוג החומר המתאים לכל חלק ולכל מזיק שמצאתם בגינה שלכם ובהסבר על אופן היישום שלו, כך שתקבלו גינה יפהפיה ומתוחזקת היטב לאורך זמן, במחירים סבירים.

לקבלת ייעוץ פרטני, נשמח לראותכם אצלנו במרכז הגינון האיזורי אילן הכל לחקלאי ולגן!

שלכם, אילן נחמיה 050-2242492

השאירו תגובה