fbpx
גפת וחימום לבית

המלצות לחימום הבית בתנור ארובה

המלצות: חימום הבית בתנור ארובה

רובנו מחממים את הבית בחורף, במיוחד בצפון הקר, ומי שעושים זאת ע"י הבערת אש באמצעות תנור ארובה או קמין, אח בנוי וכדומה, רגילים בדרך כלל להסיק בעצים. העצים זמינים וזולים, וקלים יחסית להשגה באזורים חקלאיים. תנור ארובה

חשוב לדעת את הדברים הבאים על הסקה בעצים:
  1. מרבית ספקי העץ מספקים עצי מטע שנגזמו והתייבשו. מדובר בעצים נשירים או בהדרים. עצים אלו הגיעו לשיבה טובה, ובמהלך שנות חייהם דושנו ורוססו בחומרי דישון והדברה אשר נספגו בעץ ובפרט בשנים האחרונות לחיי המטע, תוך ניסיון להאריך חיים. עצים אלו עשויים אם כן להכיל חומרי הדברה רעילים, שיהפכו לאדים עם הכנסתם לתנור ובעירתם. החומרים הרעילים לא עולים לארובה יחד עם העשן אלא מתפזרים בחלל הבית ומהווים סכנה לשוהים בסביבת תנור ארובה.
  2. מקור עץ אחר הינו עצי אורן מיערות הקק"ל. האורן הוא עץ זמין וזול באופן יחסי באיזורנו, אבל הוא מכיל הרבה שרף בתוכו. שרף זה מצטבר בדפנות התנור ובארובה ויכול לגרום להתלקחות של התנור, הארובה ואיתם גם הבית, והיו מקרים כאלה אפילו בקרב לקוחותינו מאזור הגליל העליון.
  3. סוג עץ טוב להסקה הוא אקליפטוס אדום מבוקע – שפחות זמין באזור הצפון.
  4. כאשר רוכשים 1 מ"ק עץ, כ – 30 עד 40 אחוזים מהנפח הינו אויר. הגזעים גדולים ולא נכנסים בתוך תנור ארובה ממוצע, וצריך שטח אחסון גדול למנה העונתית של 4-5 מ"ק. התוצאה היא התעסקות מרובה בחיתוך, ייבוש והכנסה לתנור.

שימוש בגפת זיתים להסקה עבור תנור ארובה

בשנים האחרונות החל לצבור תאוצה השימוש בגפת זיתים להסקה. הגפת הינה השאריות שנוצרות בתהליך מיצוי השמן מהזיתים. את השאריות דוחסים לגליל באורך של כ – 25 ס"מ ובעובי של כ – 12 ס"מ – מידה קלאסית להכנסה אל תנור ארובה. הגלילים נארזים בקרטון של 6 גלילים כל אחד. תנור ארובה

גליל אחד בוער בתנור כשעתיים, כך שקרטון אחד מספיק ליום בערה שלם. קרטוני הגפת מסופקים עד לבית הלקוח במשטח בנפח של 1750 מ"ק, שהם 72 קרטונים. כמות זו מאפשרת כ – 3 חודשי הסקה רצופים (עונה שלמה) ומקבילים לשימוש ב – 4-5 מ"ק עץ.

החיסכון במקום האחסון הוא גדול, כיוון שגודל המשטח הוא רק 1 מטר על 1 מטר ובגובה 1.70 מטר.

המשטח ארוז בניילון, כך שישמר יבש במשך כל החורף, ואפשר בכל יום להכניס קרטון אחד הביתה. חסל סדר קיצוץ וייבוש העצים.

הגפת נותנת חום רב בעת הבערה (7000ק"ק לגפת לעומת רק 4000 ק"ק בעץ), ומפיצה ריח נעים בבית.

קיימים בשוק גם חיקויים לגלילי הגפת המקוריים, שחלק מבתי הבד מכינים באופן עצמאי. בגפת אמיתית ונקיה מדובר בחומר טבעי, ללא תוספים רעילים כגון דבקים או חומרים זרים כגון נסורת עץ. התוצאה – עשן נקי מרעלים ללא ריחות לוואי, ומניעת יצירת שרף.

בנוסף, בשימוש בגפת אנו ממחזרים את פסולת הייצור של שמן הזית. הגפת העודפת הנוצרת בבתי הבד נזרקת לרוב לנחלים או מוטמנת בקרקע, ובריכוז גבוה יחד עם מיצי הזית עלולה לזהם את הקרקע והמים. כך שבהסקה בגפת במקום בעצים אנו תורמים בלי משים גם לסביבה ירוקה.

את שאריות הגפת והאפר השרוף ניתן לפזר בגינה, כקומפוסט, שכן אפר הגפת עשיר במתכות ומגנזיום הידידותיים לדישון צמחים וגינות. תנור ארובה

ניתן להשתמש באפר גם כחומר יבש בקומפוסטר הביתי שלנו (אם אין ברשותכם קומפוסטר, ניתן להשיג אצלנו בחנות מספר דגמים מיוחדים של קומפוסטרים ביתיים).

לסיכום, יש תחליף לחימום בעץ שהוא זול מאוד, זמין ואיכותי, טבעי ולא רעיל, ותורם לאיכות הסביבה. ניתן להזמין משטח במשלוח עד הבית, לכל חלקי הארץ, ובמחיר אטרקטיבי – פרטים אצלנו!

הסקה בעץ טבעי עבור תנור ארובה

לחובבי העץ הטבעי, ישנם פתרונות של עצי הסקה איכותיים ונקיים כמו אקליפטוס או זית. אפשר לרכוש את חומרי ההסקה האיכותיים שאנו משווקים: עץ אלון מבוקע המגיע מצפון איטליה, פירורים מנסורת עצים כגון אשוח ואלון, וכאמור גפת הזיתים וכך למנוע כל סכנת חשיפה לרעלים כאלה ואחרים.

חומרי ההדלקה עבור תנור ארובה

חשובה לא פחות מאיכות העץ היא איכות חומרי ההדלקה. רצוי להשתמש בחומרים אקולוגיים ללא כימיקלים או תוצרי נפט כלשהם, מאותה הסיבה שבגללה לא מומלץ להשתמש בעצים המכילים חומרי הדברה או רעלים אחרים – החומרים משתחררים בשריפה ולא נישאים עם העשן אל מחוץ לבית דרך הארובה. אנו משווקים ג'ל אקולוגי להדלקת עצים וגפת בבקבוק המספיק לעונה שלמה בחורף ויכול להתאים גם להדלקת המנגל הביתי באביב ובקיץ.

ניקוי תנור ארובה

בתנורי ארובה חשוב מאוד לנקות את הארובה מדי חורף. פיח שמצטבר בתוך הארובה עלול לסתום את הארובה ולגרום להישארות ריכוזים של עשן בחלל האויר בבית, ברמה גבוהה זה עלול לסכן את בני המשפחה. הצטברות הפיח קורית גם בתנורי ארובה המופעלים על עצים וגם בתנורי נפט.

השיטה הנפוצה היא לטפס על הגג ולהשחיל חוטר לארובה, אך כיום אין צורך לעשות זאת – יש חומר פלאים שעושה את העבודה היטב מבלי לטפס ומבלי להסתכן – חומר לניקוי תנורים. החומר מנקה את התנור תוך כדי השימוש בתנור וכולל ניקוי פנימי של תא הבעירה וזכוכית התנור. כמובן שאת חומר הפלאים הזה ניתן להשיג אצלנו במשתלה ומומלץ להצטייד ולהשתמש בו כבר בתחילת העונה הקרה.

למסיקים בעצי הדר או עצי אורן אשר משאירים שרף על דפנות הארובה – השרף שמצטבר מסוכן ויכול אף לגרום לבעירה פנימית ובכך לסכנת שריפה. שימו לב והקפידו לנקות את הארובה שלכם באופן סדיר.

תחזוקת תנור ארובה

בנוסף, לתחזוקה של התנור יש חשיבות רבה, חשוב לוודא שהארובה אטומה לכל אורכה כדי למנוע השתחררות העשן בחלל הבית. גם לכך יש לנו פתרון, וניתן להשיג אצלנו צבע לחידוש והשחמת התנור שמסייע גם ליצירת מראה חדש ואסטטי של התנור והארובה וגם לאיטום שלה. הצבע עמיד בטמפרטורות גבוהות של עד 600 מעלות צלסיוס.

העבודה עם התנור החם צריכה להתבצע עם כלים מתאימים – עם ידיות ארוכות מספיק ויכולת להזיז את שאריות העצים ולגרוף את האפר. גם כלים כאלו ניתן להשיג אצלנו במשתלה – סט כלים לעבודה עם התנור – מלקחיים, כף אפר, יעה, מברשת, ודוקרן.

אחרון והכי חשוב, הגנה על דיירי הבית ובפרט הילדים הקטנים מסכנת כוויות מהתנור. לנושא זה ניתן להשיג אצלנו רשת הגנה דקורטיבית לתנור העשויה ממתכת, הרשת מתקפלת וניידת וניתן להציבה בחורף כמחסום מפני הילדים הרכים שימנע הגעה ונגיעה בגוף התנור החם.

לסיכום, שיהיה לכולנו חורף חם בריא ובטוח!

למידע נוסף על גפת וחומרי הסקה נוספים, לרכישת קרטון בודד להתנסות או משטח עד הבית, מוצרים משלימים כגון ג'ל הדלקה, כלים לעבודה עם התנור, חומר ניקוי וצבע לתנור, אתם מוזמנים להגיע או להתקשר אלינו למשתלה ומרכז הגינון "אילן הכל לחקלאי ולגן" בשדה אליעזר. נשמח לעזור לכם ולייעץ בכל נושא.

התקשרו עכשיו! 04-6801212

השאירו תגובה