fbpx
צמחי מאכל בגינה

הפינה (הגינה) האורגנית – על גינון אורגני

גינון אורגני – למה?

עם התפתחות המגמה הירוקה ורצוננו בחיים בריאים יותר כדאי שנשקול לעבור לגינון אורגני ולהשתמש בתחליפים אורגניים וידידותיים לסביבה למרבית חומרי ההדברה והדישון בהם אנו משתמשים לתחזוקת הגן.

בכתבה שלפנינו נבחן אפשרות לגינה אורגנית באופן מלא, גינה אורגנית בשילוב חומרים כימיים או לפחות איזור בגן עם ערוגת ירק או צמחי תבלין אורגניים.

טיפול אורגני בעשבייה

ראשית, בבחירה בגינון אורגני אנו עושים פשרה מסוימת במראה הגן, לא תמיד הגן ייראה במיטבו אך יחד עם זאת נשמור על בריאותנו ועל הסביבה והקרקע. הפשרה נובעת בעיקר מאי-השימוש בחומרים כימיים בכלל ובפרט קוטלי עשבייה. כיום בתחום קוטלי העשבייה אין ממש תחליפים הולמים והטיפול בעשבייה נעשה בעיקר ע"י ניכוש עשבים וכיסוח. הניכוש נעשה באמצעות מעדר או טוריה. בקרקע לא מהודקת ניתן להשתמש במעשב, שהוא למעשה מעין סכין אופקית המורכבת על ידית ארוכה. ניתן גם להשיג מעשב המתחבר לידיות של כלים נשלפים של חברות "וולף" או "גרדנה" המתמחות בכלי גינון ידניים. לכיסוח העשבייה בשטחים פתוחים נשתמש בחרמש, ועדיף ידני, ולכיסוח בין הצמחים נשתמש במגל ידני. צורת העבודה עם המגל הינה אחיזת אלומת עשבים ביד אחת וקצירתה ביד השנייה עם המגל (קצת נוסטלגיה…). עישוב ידני ניתן לביצוע בקלות בקרקע מושקית או לאחר גשם. עישוב זה יעיל, מכיוון שאנו מסירים את העשב יחד עם שורשיו, כך שלא נצטרך לחזור ולכסח בעוד מספר שבועות. חשוב מאוד לטפל בעשבים בגינה האורגנית בפרט ובגינה בכלל. העשבייה מתחרה עם הצמח על המים, מאדה מים מן הקרקע, ומושכת חרקים טפילים. את העשב המכוסח, היבש, אפשר לפזר תחת עצי הפרי ובחלקי האדמה החשופים בין הצמחים, לצמצום האידוי.

הדברת מזיקים

בגינון אורגני חלק מהטיפול הינו סניטציה. בשיטה זו מסירים ומרחיקים מהגן ענפים חולים או שנגועים במתקפת מזיקים.

הטיפול כולל גם שימוש בחומרים שונים אורגניים וידידותיים לסביבה:

·                "זוהר נאט" – אם יש מעט כנימות, ניתן ללקטן ולהסירן ידנית, אם יש מעט יותר ניתן להשתמש בתמיסה של מים וסבון "זוהר נאט" שאותה מתיזים על העלים הנגועים ולאחר מספר דקות שוטפים במים.

·                "נימקס 45" – נגד כנימות עלה, עש הטבק ועש המנהרות.

·                "טימור C" – נגד כנימות עלה ואקריות.

·                "נימגארד" – נגד מחלות כגון קמחון, קמחונית, ואקריות.

·                "בוטניגארד" – נגד כנימות עלה, כנימות עש הטבק וטריפסים.

·                "טרייסר אולטרה" – תכשיר טבעי נגד טריפסים, זבוב המנהרות, זחלי עשים, סס הנמר (שהינו מזיק הפוגע בשלדי עצים נשירים), זבוב תסיסה וחיפושית התסיסה (הפוגעים בגפן).

·                "פרוביט" – קוטל מזיקים ביולוגי להדברת פרודניה ועשים אחרים בגן.

·                "פרימוגן" – חומר ללכידת זבוב הפירות.

ללכידת זבוב הפירות ניתן להשתמש גם בלוחיות דבק צהובות.

מרבית החומרים האורגניים מבוססים על מיצויי שמנים צמחיים ובעיקר מעץ האזדרכת ההודית בשילוב צמחי מרפא למיניהם.

בשימוש בחומרים אורגניים יש לחזור על הטיפול בין פעמיים לשלוש במרווחים של שבוע עד 10 ימים בין טיפול לטיפול בהתאם לחומרת הנגע.

הגנה מפני חרקים וציפורים

אם בגינה יש עצי פרי או ערוגת ירק עליהם רוצים להגן מפני ציפורים וחרקים, ניתן לעטוף ולכסות ברשת נגד ציפורים וחרקים, שהיא למעשה רשת צפופה מאוד, לבנה או שקופה, המאפשרת חדירת אור שמש באופן מלא. את הרשת ניתן ליישם באופן ישיר על עצים גדולים, או על קונסטרוקציה, עדיף בצורה קשתית, הממוקמת מעל עצים קטנים או גינת הירק. הרשת צריכה להגיע עד לקרקע ולהיצמד אליה כדי למנוע מעבר מוחלט של חרקים. בעצים של פרי גדול כדוגמת רימון ניתן לכייס את הפירות בשקיות נייר חום אותן מצמידים בעזרת גומייה לפרי. כך הפרי יכול לנשום והשקית גדלה יחד עם הפרי.

דישון אורגני

לדישון הגן ישנן שתי אפשרויות, חומרים נוזליים המיושמים דרך משאבת דישון, או חומרים יבשים. דשן נוזלי כמו "אורגני גן" או "KF30" הם תכשירי הזנה אורגניים אותם ניתן ליישם דרך משאבת הדישון. חומרים אלו משלבים אצות ים, חלבונים ומיקרו-אלמנטים. בדישון קבוע בחומרים אלו ניתן להשיג תוצאות יפות.אם אין משאבת דישון בגינה, ניתן ליישם את החומרים הנוזליים גם ישירות על הצמח. אחד החומרים הוא מגביר צמיחה, חומר אבקתי ממנו מכינים תמיסה לדישון. חומר נוסף הוא דשן בשם "פיש" המגיע בצורה נוזלית או מוצקה, אותו ניתן ליישם ישירות ליד שורשי הצמחים, לאחר מהילה במים בהתאם להוראות השימוש.

גינה אורגנית בשילוב חומרים כימיים

השילוב בין גינון אורגני לכימי הוא אידאלי למראה טוב של הגן במשך כל ימות השנה. ברוב השנה ננהג כמוזכר לעיל, ובמקרה של התקפת מזיקים קשה בגן, ניתן מענה כימי חד פעמי.נגד עשבייה נשתמש בצמצום בקוטלי עשבייה בלתי שאריתיים, ובשאר הזמן נעשב את הגינה. לפרטים נוספים מומלץ לקרוא את המאמר שלנו על הדברת מזיקים בגן.

ערוגת צמחים אורגניים

אם אין לנו עניין מהותי בגינה ואת הטיפול בה אנחנו משאירים לגנן "העיקר שיהיה יפה ונקי", ניתן לפחות להקדיש איזור בגן לצמחי תבלין וצמחי ירקות שבו נימנע משימוש בחומרים כימיים. ניתן להגן על איזור כזה בעזרת רשתות ולרסס בחומרים ידידותיים לסביבה כאשר צריך.

זיבול גן אורגני

באופן כללי, זיבול הגן בזבל אורגני כמו קומפוסט או הומוס יטייב את הקרקע, יאוורר אותה, ישפר את אחיזת המים ויהפוך לדשן זמין לצמח תוך מספר שבועות.

סייפא

את החומרים והכלים המוזכרים בכתבה כולל רשתות ומלכודות, יחד עם עצות ידידותיות לסביבה ניתן למצוא אצלנו במרכז הגינון האיזורי "אילן הכל לחקלאי ולגן" בשדה אליעזר, ובנוסף להתרשם מקומפוסטרים ביתיים, קיט להכנה ברגע של ערוגת גינה, חומרים לבניית ערוגת גינה עם מצע מנותק ועוד.

לקבלת ייעוץ פרטני, תכנון והקמת גינה אורגנית המותאמת ביותר לטעמכם האישי ולתקציב, נשמח לראותכם אצלנו במרכז הגינון האיזורי אילן הכל לחקלאי ולגן בשדה אליעזר!

לקביעת פגישת ייעוץ התקשרו לאילן 050-2242492

השאירו תגובה