fbpx
חדקונית הדקל

זהירות, זהירות, זהירות, החדקונית מכה שנית

חדקונית הדקל האדומה חוזרת ומכה שנית והפעם את דקלי הנוי בגינות שלנו.

החדקונית הינה סוג של חיפושית חוטם (בעלת חוטם ארוך וקשה) שאותו היא מחדירה לעץ, ומטילה את הביצים, הביצים מתפתחות לזחלים, שיכולים לקדוח קדח באורך של עד  1מטר לתוך גזע העץ, להחליש את הגזע ואף להמית את העץ. גודל החיפושית הבוגרת 2-5 ס"מ וצבעה אדום חום חלוד.

לייעוץ, הדרכה וטיפול בחדקונית הדקל ובמזיקים אחרים בגינה התקשרו עכשיו 050-2242492 ואשמח לעזור!

עץ נגוע
עץ נגוע

מקור החיפושיות הוא מאסיה הטרופית משם התפשטו לאפריקה ואירופה ולאגן הים התיכון. לאחרונה נצפתה חדקונית גם באמריקה. האגדה מספרת על כך שהחיפושית הגיעה אלינו לאגן הים התיכון עם דקל תמר שקיבלה המלכה נור מירדן במתנה ממבקר שבא מאפריקה.

בארץ אנחנו סובלים ממפגעיה של החדקונית למעלה מעשור, בתחילה נתקפו הדקלים הקנריים (אלו הדקלים בעלי הגזע העבה והכפות הגדולות המשמשים לקירוי ולתעשיית הרהיטים). כיום דקלים אלו כמעט אינם נראים במחוזותינו. בגלל חוסר ידיעה, הדקלים הקנריים לא טופלו בזמן ועל כן הם פשוט מתו ונכחדו בזמן קצר, אצלנו במושב שדה אליעזר עשרות דקלים קרסו תוך כשנתיים.

חדקונית הדקל
חדקונית הדקל

לייעוץ, הדרכה וטיפול בחדקונית הדקל ובמזיקים אחרים בגינה התקשרו עכשיו 050-2242492 ואשמח לעזור!

מהדקלים הקנריים עברה החדקונית לדקלי התמר למאכל. בתחילה עשתה נזק משמעותי וקטלה מטעים שלמים, החקלאים חיפשו ומצאו דרכים לנטר ולמצוא את החיפושית בעזרת מלכודות, כלבים שאומנו לכך, ואמצעי חישה וניטור אלקטרוניים. ברגע שנמצאה החיפושית דואגים להדביר אותה על מנת להציל את העץ. עם השנים יצאו לשוק חומרים למניעת חדירת החיפושית, אותם מיישמים בטיפול מונע על קודקודי העץ ועל החוטרים שבגזע.

בנוסף, ישנן דרכי הדברה יותר ידידותיות לסביבה מאשר חומרים כימיים. ישנן מלכודות המכילות פרומון המושך את הזחלים וגורם לטביעתם במלכודת, ישנן נמטודות היודעות לחסל את הזחלים, ולאחרונה פותחה במכון וולקני תולעת שיידעת לחדור לגוף החיפושית והזחל שלה, ולחסל אותם.

זחל החדקונית
זחל החדקונית

הדקלים מהסוג השלישי שנתקפו על ידי חדקונית הדקל הם דקלי קוסקוס. לאחרונה נצפו גם כאן אצלנו ברחבי הגליל העליון דקלי קוקוס שנפגעו. הבאים בתור להיפגע וכבר נצפו בארץ הם דקלי הוושינגטוניה וגם דקלי הציקסים, גם את הדקלים הננסיים חדקונית הדקל יכולה לתקוף והם אינם מוגנים מפגיעה. דקלי הקוקוס שאותם תקפה החדקונית מתחילים לשמוט ענפים והגזע קורס. מכיוון שדקלי הקוקוס מקשטים הרבה גינות ברחבי הגליל ובכלל בארץ, חייבים לטפל בהם באופן מיידי, כדי ראשית למנוע סכנת קריסת הדקל ושנית למנוע נזק כספי הכרוך בעקירת הדקל והחלפתו, בפרט בגינות הבוגרות בהן כל פעולה כזו יכולה להיות הרסנית לשאר הגן. חשוב לדעת, שהחיפושית מריחה דקלים שנגזמו, ומייד תוקפת אותם. לכן גיזום ענפים וחוטרים צריך להיעשות בחורף, כשהחיפושית בתרדמה. אם צריכים לגזום דקלים באביב או בקיץ, חייבים לרסס את הדקל בטיפול מונע.

לייעוץ, הדרכה וטיפול בחדקונית הדקל ובמזיקים אחרים בגינה התקשרו עכשיו 050-2242492 ואשמח לעזור!

כיצד ניתן לראות את פגיעת חיפושית חדקונית הדקל בעץ? בעץ דקל נגוע ניתן להבחין כיצד הוא מאבד מהסימטריות האופיינית לדקלים והענפים משנים גוון מירוק חיוני לאפרפר ומתחילים להישמט למטה. זה מצב המעיד על דקל נגוע והמחייב טיפול מיידי.

עץ נגוע לא סימטרי
עץ נגוע לא סימטרי

אנו באילן אדריכלות גנים ונוף מבצעים ניטור ואבחון מזיקים ובכללם חדקונית הדקל, ומבצעים טיפולים להדברה וטיולי מניעת תקיפה של החיפושית לדקלים מכל הסוגים.

אם יש לכם דקלי קוקוס בגינה, כדאי מאוד לבדוק אותם כבר היום, ואם אינכם בטוחים להזמין מומחה לעניין שינטר ויטפל בהם במידת הצורך. כמו בנושאים רבים אחרים, עדיף לעשות זאת כבר היום לפני שיהיה מאוחר מדי והנזק יהיה גדול.

למידע נוסף על הדברה וטיפול במזיקים בגינה אפשר לקרוא עוד במאמר שלנו על הדברת מזיקים בגן.

כמו תמיד, אני מזמין אתכם להתקשר ולהתייעץ, להזמין ממני שירות ניטור מזיקים וטיפול לעצי הדקל ושאר צמחי הגן, אשמח לתת לכם שירות יעיל ומיטבי. התקשרו עכשיו: 050-2242492 ואשמח לעזור!

השאירו תגובה