fbpx
השקייה

על מים ועל השקיה בגינה הביתית

השקיה בגינה הביתית

לתכנון נכון של מערכות השקיה בגינה הביתית יתרונות רבים.

הגנים הציבוריים והגינות הפרטיות בארץ לא רק מוסיפים לנוי ולאוירה אלא מהווים ריאות ירוקות המשפרות את איכות האויר על ידי ספיחת פיח ואבק, הטמעת פחמן דו חמצני ושחרור חמצן לאויר, בלימת הקרינה הישירה של השמש הישראלית החזקה, וכן מסייעים בהפרדה וחציצה בין מבנים וכבישים בישובים עירוניים. מכל הסיבות האלו וכמובן בעצם מתן התחושה הטבעית, הנקיה והירוקה שהם משרים, הגנים והגינות שאנו מטפחים חשובים לנו מאוד, ומשפרים את סביבתנו, בריאותנו ואיכות חיינו. הבעיה העיקרית של טיפוח הגינות בארץ היא המחסור במים. אנו חיים בארץ יבשה, ארץ שבה הפרחנו את המדבר והשממה, אך המפעל האדיר הזה דורש שימוש במשאבים ובין השאר במים חיים, מי שתיה או לפחות מטוהרים ברמה גבוהה. לצורך כך, יש לנקוט פתרונות יעילים וחכמים על מנת לחסוך במים ולנצל כל טיפה. הדבר נכון בפרט לגבי הגינות, הדורשות מים כבסיס לקיומן. בעזרת תכנון נכון של הגינה ניתן לחסוך במים רבים, כפי שניתן לקרוא במאמרים קודמים שפרסמנו אודות גינות חסכוניות במים, פתרונות למיחזור וטיהור מים, שימוש באלמנטים שאינם דורשים מים לעיצוב הגן כגון חיפויי אבן ועץ, דשא סינטטי ועוד. מרכיב חשוב נוסף מהווה מערכת השקיה בגינה הביתית והציבורית, אשר יכולה לסייע בייעול השימוש במים ולהביא לחיסכון ניכר בתחזוקה השוטפת של הגינה, ויחד עם זאת לשמור על הגינה שלנו יפה ופורחת כל השנה, כולל בימים החמים. במאמר זה, אנסה לתמצת מספר עקרונות לתכנון נכון של מערכת ההשקיה בגינה הביתית.

צינורות השקיה בגינה הביתיתמערכת השקיה

ראשית, כל מי שרוצה להצליח לתחזק את ההשקיה בגינה הביתית באופן יעיל ואיכותי, חייב להתקין מערכת השקיה מסודרת, עם מחשב השקיה ו-ווסת לחץ, שתחסוך גם במים וגם בכסף הרב שמושקע בהם, בימים אלו כשמחירי המים עלו מאוד ביחס לשנים קודמות. ראש מערכת ממוחשב הכולל גם מונה מים יאפשר שליטה מקסימלית בכמויות המים וניהול נכון של ההשקיה בחלקי הגן השונים, לפי סוגי הצמחייה.

בכל מערכת השקיה צריכה להיות צנרת מובילה, תשתיתית, המורכבת מצנרת בקטרים גדולים יותר, ובדרך כלל טמונה באדמה. ממנה יוצאת צנרת מחלקת, המגיעה בקצותיה לאיזורי ההשקייה השונים בגינה. הצנרת המגיעה לנקודות ההשקייה הסופיות היא צנרת ההשקייה, בדרך כלל באמצעות טפטפות המשקות ישירות את איזור בית השורשים של הצמחים בערוגות, לצד גזעי העצים, השיחים, בעציצים ובאדניות המפוזרות בגינה. השימוש בטפטפות יעיל וחסכוני בהרבה מאשר במתזים שכן הוא מקטין את האידוי וממקד את המים לצמחים שאנו רוצים להשקות, ומונע צמיחת עשבייה המתחרה עם צמחי הנוי על המים.

לתאום פגישה וייעוץ פרטני  בנושא מערכות השקיה בגינה הביתית או בכל נושא אחר, התקשרו עכשיו! 04-6801212 * 050-2242492 אילן

תכנון נכון של מערכת השקיה בגינה הביתית

מערכת שמתוכננת נכון תורכב ממספר קווים מובילים לאיזורים השונים בגינה, בהתאם לדרישות ההשקיה השונות של כל חלק בגינה. למשל תבלינים וצמחים פורחים באדניות יקבלו קו נפרד בהיותם צרכני מים הזקוקים להשקיות קצרות בתדירויות גבוהות. שיחים בהיקף הגינה יושקו בדרך כלל באמצעות קו מוביל אחד, אלא אם כן קיימת חלוקה בין איזורים בגינה (למשל: צפון ודרום המחייבים השקייה שונה באופייה עם כמויות מים שונות). עצים יקבלו השקיה בנפרד, ודשא שהינו צרכן כבד של מים גם כן. למדשאות של עד 50-60 מטר מספיק קו מוביל אחד, למדשאות גדולות יותר יידרשו לפעמים שני קווים בשל מגבלת ספיקת המים במערכת הביתית (בד"כ עד 2500 ליטר לשעה).

קוטר הקווים נקבע על ידי כמות המים שנדרשת להשקייה באותו מקטע. איך מחשבים זאת: במקרה של טפטפות סופרים את האורך המצטבר של קוי הטפטוף באותו מקטע, מכפילים במספר הטפטפות למטר (בהתאם למרחק בין הטפטפות על הקו) ואת התוצאה מכפילים בספיקת הטפטפת. לדוגמה: קוי טפטפות באורך מצטבר של 200 מטר עם טפטפות של 2.1 ליטר לשעה המותקנות על כל חצי מטר, דורש ספיקה של 840 ליטר לשעה. ככלל אצבע בגינות ביתיות נהוג, שעד ספיקה של 800 ליטר לשעה מספיק קו של 16 מ"מ, בין 800 – 1600 ליטר לשעה קו של 20 מ"מ, בין 1600 ל – 2400 ליטר לשעה קו של 25 מ"מ, ובין 2400 עד 3200 קו של 32 מ"מ. בגינון הציבורי יש גם קטרים גדולים יותר. קטרים אלו של צנרת מובילה ומחלקת (16, 20, 25, ו – 32 מ"מ) הם הקטרים המקובלים בארץ ובעולם. ישנן טבלאות השקיה שמאפשרות חישובים מדוייקים, בהם לוקחים בחשבון נתונים כגון מקדמי החיכוך של הצנרת והאביזרים השונים המותקנים עליה.

מתזים וממטרות

הדוגמה שלעיל מתאימה, למשל, לקו שמתוכנן להשקות ערוגות צמחים בגינה. לדשא בדרך כלל מתקינים מערכת השקיה בהמטרה. למדשאות גדולות משתמשים בממטרות גיחה, שמשקות בטווחים של בין 6-12 מטר, ולמדשאות קטנות ובינוניות משתמשים במתזי גיחה היעילים בטווחים שבין 3-6 מטר. הממטרות או המתזים מותקנים מתחת לפני המדשאה ומגיחים החוצה לטובת ההשקייה. המתזים או הממטרות מותקנים בגובה שיאפשר כיסוח ללא פגיעה, ומצד שני לא עמוק מדי על מנת לאפשר גיחה יעילה. לכל המתזים והממטרות ישנן טבלאות עם נתוני היצרן הכוללים את ספיקת האביזר בהתאם למרחקי ההצבה. אוספים את הספיקות השונות של המתזים או הממטרות המותקנות בגינה ועל פי סך כל הספיקה הנדרשת מחשבים את קוטר הקו המוביל. בדרך כלל מוסיפים מקדם בטחון של עד – 20% לצורך קבלת השקייה בכמויות מספיקות גם לאחר מספר שנים. חלוקת הקוים המותקנים מתחת לפני הדשא מומלצת להתקנה בצורה הנקראת "שדרת דג", כלומר הקו המוביל העבה עובר במרכז המדשאה והקוים המחלקים, הקטנים מן המוביל בשני קטרים (למשל אם המוביל הוא 32 מ"מ הקו המחלק יהיה 20 מ"מ), יוצאים לשני צידי הקו המוביל עד למתזים.

לתאום פגישה וייעוץ פרטני  בנושא מערכות השקיה בגינה הביתית או בכל נושא אחר, התקשרו עכשיו! 04-6801212 * 050-2242492 אילן

הממטרות המותקנות במדשאה מסופקות עם סט פיות בקטרים שונים. לפיות ישנם מספרים שאינם קשורים לטווחי ההשקיה. על מנת לדעת איזה פייה מתאימה לאיזה טווח השקייה מומלץ להתייעץ עם מומחים או לפנות לטבלאות ההשקייה של היצרן. את המתזים רוכשים עם פיות בהתאם לטווח הנדרש לכל מתז.על הפייה מופיע מספר המציין את הטווח שלה ב – Feet. למשל, על פייה ל – 3 מטר מצויין המספר 10. הספיקה של המתזים נעה בין 400 עד 600 ליטר לשעה, ממטרות מתחילות מ – 220 ליטר לשעה. בדיקה פשוטה כדי לדעת אם הממטרות שהצבנו והפיות שבחרנו אכן מתאימות למדשאה ניתן לבצע באופן הבא: לאחר ההתקנה בשטח נציב כוסות חד פעמיות במרווחים של כ – 2 מטר בין אחת לשניה לאורך ולרוחב המדשאה, נשים בכוסות אבנים קטנות כדי שלא יפלו, ונפתח את ההשקייה למשך זמן קצר. אם הכוסות התמלאו באופן אחיד סימן שההשקייה תקינה. אנשי המקצוע משתמשים בדגלונים שבוחנים גם את אופן ההרטבה.

לאחרונה משווקים מתזים חסכוניים מאוד במים המקטינים ב – 30% ויותר את כמות המים שאנו משקים, באמצעות קרניים מסתובבות של זרמי מים (במקום מניפה קבועה של מים). אופן השקיה זה מייעל את ההשקייה מבלי לפגוע בצמחים, על ידי מניעת פיזור יתר של מים, הקטנת ההסטה של המניפה על ידי הרוח, צמצום האידוי המוגבר כמו בהשקיה רגילה בשעות היום ומניעת השקיית יתר.

ראש מערכת השקיה בגינה הביתיתראש מערכת השקיה

כאמור לעיל, מערכת השקייה מסודרת צריכה להתחיל עם ראש השקייה, המותקן ליד מקור המים באיזור מוגן או בתוך ארון מתאים. ראש ההשקייה מכיל אביזרים שונים המאפשרים חלוקה יעילה ואיכותית של המים לקוי ההשקייה השונים. על כן, יחובר בקצהו האחד למקור המים, ויכיל מרכזיה המחלקת לקוים השונים. על ההשקייה בקוים המובילים מבקרים באמצעות מחשב השקיה המופעל על ידי סוללות או חשמל, המפעיל ומכבה את הברזים בקוים השונים בהתאם לתכנית ההשקייה שמתוכנתת לו. מומלץ להתקין קוצב מים בנוסף למחשב ההשקייה. הקוצב יאפשר שליטה אופטימלית על כמות המים ללא חריגה מהקצאה חודשית שהקצבנו לגינה. לדוגמה, אם יש לנו לטובת ההשקיה 10 קוב מים לשבוע, נדרוך את הקוצב בתחילת השבוע לכמות זו והוא יעצור את ההשקיה בעת ההגעה לכמות הרצויה. במידת הצורך נתאים את התכנית של המחשב לכמות המוגדרת לקוצב כך שתתחלק באופן שווה לאורך השבוע. לקווי הטפטוף מומלץ להתקין ווסת לחץ המאפשר השקיה בלחצים נמוכים מבלי לפגוע בספיקה. הדבר שונה מסגירה חלקית של הברז, כיוון שווסת הלחץ שומר על רמת הספיקה הרצויה בהתאם לצרכי הצמחים על אף הורדת הלחץ. רכיב חשוב נוסף בראש המערכת הוא מסנן חלקיקים המותקן בתחילת המערכת קרוב למקור המים, על מנת למנוע סתימות של הברזים החשמליים והטפטפות. לבית מומלץ באופן כללי להתקין ליד שעון המים מסנן מונע אבנית שיחסוך סתימות וירידת יעילות הצנרת גם בבית וגם בגינה. בראש המערכת כדאי להתקין גם משאבת דישון. המשאבה מותקנת לפני קוי הטפטוף ומזרימה באופן קבוע חמרי דישון והזנה ביחד עם המים. גינות המדושנות באופן קבוע נראות יפות, פורחות  ומלבלבות יותר, הצמחים עמידים יותר נגד מחלות ומזיקים ועליהם גדולים וירוקים יותר. גינות אלו גם סובלות פחות מתחלואי החלפת העונות. מערכת דישון מחייבת התקנת מז"ח (מונע זרימה חוזרת) המונע סכנה של החדרת הדשן למים הביתיים. ישנם אביזרי השקייה חדשניים המשלבים שתי פונקציות יחדיו, לדוגמה מסנן ווסת לחץ באותו רכיב. האביזרים המשולבים מאפשרים הקטנת ראש המערכת לצורך ייעול, חיסכון במקום וגם במחיר.

כמות המים הנדרשת בעת השקיה בגינה הביתית

בשורה התחתונה מעניין אותנו כמה מים צריכה הגינה להשקייתה? השירות המטאורולוגי מפרסם נתוני אידוי מגיגית, כלומר, כמה מים הצמחים מאדים למטר מרובע בהתאם לאיזורים הגיאוגרפיים השונים בארץ. לפי רמת האידוי קובעים את כמות ההשקייה הנדרשת. לקביעה מדוייקת ומקצועית נשמח אם לייעץ לכם ולהיפגש על מנת לקבל ייעוץ פרטני.

אצל אילן נחמיה תקבלו ליווי מלא לתכנון והקמת מערכת ההשקייה הממוחשבת שלכם בנוסף לאספקת האביזרים ואף ביצוע בפועל. אנו נעזור לכם בתכנון ובבחירה של סוג האביזרים, הקוים והצנרת הנדרשים, אספקת המוצרים כמתואר לעיל, והתקנה בפועל. בקיצור – כל סל השירותים הנדרש להקמה של מערכת השקיה שתשמור על הגינה שלכם יפהפיה לאורך זמן ותחסוך לכם מים וכסף.

לתאום פגישה וייעוץ פרטני  בנושא מערכות השקיה בגינה הביתית או בכל נושא אחר, התקשרו עכשיו! 04-6801212 * 050-2242492 אילן

השאירו תגובה